Przyłącza w domu jednorodzinnym
Projekt zagospodarowania terenu jest niezbędną częścią projektu budowlnego. Powinien zawierać między innymi informacje dotyczące uzbrojenia technicznego działki:
- trasy przyłączy
- lokalizację ewentualnych innych obiektów służących obsłudze budynku tj.: zbiornik na nieczystości ciekłe, przydomowa oczyszczalnia ścieków, studnia, zbiornik na gaz płynny
Występując z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę domu nie musimy jednocześnie wnioskować o pozwolenie na budowę przyłączy (wystarczy jedynie ich przewidywana lokalizacja na działce) i w praktyce często wyłącza się je z zakresu opracownia ponieważ wymagają one dodatkowych uzgodnień:
- zarządcy sieci
- właściciela lub władającego drogą (jeżeli przyłącze ma znaleść się w pasie drogowym)
- Zespołu Uzgadniania Dokumentacji Projektowych (ZUDP)
Budowa przyłączy objęta osobnym opracowaniem wymaga jedynie zgłoszenia, do którego należy dołączyć projekt wraz z planem zagospodarowania działki lub terenu wykonanym na aktualnej mapie do celów projektowych oraz z kompletem uzgodnień.
W praktyce najczęściej osobnych opracowań wymagają projekty przyłączy wodnych i kanalizacyjnych. Przyłącze elektryczne (od budynku do złącza w linii ogrodzenia) - tzw. wewnętrzna linia zasilająca (WLZ) oraz wewnętrzna instalacja gazu (instalacja w budynku oraz od budynku do zaworu głównego w ogrodzeniu), jeżeli nie wychodzą poza granice działki, nie wymagają wymienionych wyżej uzgodnień i zwykle objęte są jednym pozwoleniem z budynkiem. Odcinki przyłącza elektrycznego i gazowego od złącza lub zaworu w linii ogrodzenia do sieci są najczęściej realizowane przez zakład energetyczny i gazowy.